Realybė ir jos interpretacija ENEAGRAMOJE
Eneagramos modelis
Kažkada šio modelio žiniomis buvo dalinamasi slapta, jas galėjo gauti tik asmeninei transformacijai pasiruošę žmonės.
ENEAGRAMA – tai asmenybės pažinimo, augimo ir transformacijos modelis. 9 skaičiai, išsidėstę aplink apskritimą simbolizuoja 9 skirtingus asmenybės tipus (eneatipus), su jiems būdingais charakterio bruožais, o linijos, jungiančios skaičius, atspindi jų gilius ir sudėtingus santykius bei vykstančius pokyčius. Pagal Eneagramos filosofiją mumyse yra visa ENEAGRAMA arba visos 9 charakteristikos, tačiau dėl skirtingos adaptacijos pasaulyje mes užstrigome viename iš devynių skaičių. Jis ir atspindi mūsų bazinį charakterį. Kiekvienam eneatipo atstovui būdingas tam tikras psichologinių mechanizmų ir charakteristikų rinkinys, kuris nesąmoningame lygmenyje įtakoja mūsų mąstymo ir išgyvenimų būdą, kaip mes priimame mus supantį pasaulį, kaip mes elgiamės. Kiekvienas eneatipas turi sau būdingą ,,filtrą“, kurio veikiamas gyvena savo subjektyvioje realybėje. Jei mes norime kažką pakeisti savo gyvenime, būtina nustatyti ir suprasti šiuos mechanizmus. Amerikos psichologas Danielis Golmanas rašė, kad mūsų minčių ir veiksmų sfera yra ribota tuo, kad mes nesugebame pastebėti. O kol me to negalime pamatyti, mažai ką galime pakeisti, kol nepastebėsim, kaip mūsų nugebėjimą riboja mūsų mintys ir veiksmai. Eneagramos modelis – įrankis, padedantis tai pastebėti ir suvokti bei rekomenduoja naujus augimo ir transformacijos būdus kiekvienam charakteriui (eneatipui).
Realybė ir jos interpretacija ENEAGRAMOJE
Nuo pat kūdikystės mūsų protas bando suvokti informaciją, kuri ateina iš mus supančio pasaulio. Kai buvome maži, ji padėjo mums prisitaikyti, kad išgyventume, kad patenkintume mums svarbiausius poreikius. Remiantis ENEAGRAMOS modeliu yra 9 ,,programos“, kurios yra atsakingos už mūsų gaunamą išorinę informaciją. Tos ,,programos“ suteikia mūsų gyvenimiškiems įvykiams svarbą, interpretuoja juos, komentuoja, kas netinka ištrina, ignoruoja. Tokiu būdu jos tampa kiekvieno iš mūsų apsauginiu mechanizmu. Šiose ,,programose“ integruotas mūsų pasaulio suvokimo žemėlapis arba modelis. Būtent jis ir verčia kiekvieną iš mūsų fiksuotis į vienus aspektus, o kitus ignoruoti, atkreipti dėmesį tik į mums aktualius dalykus. Kiekvienas eneatipas (taip ENEAGRAMOJE vadinami 9 asmenybės tipai) savo sąmonėje turi jį supančio pasaulio vidinį atspindį – savo vidinį realybės žemėlapį, kuriuo pasitiki, kuris jiems pats svarbiausias, kurį gina ir pateisiną. Taigi, kiekvienas iš mūsų savo pojūčių dėka susikuriame savo subjektyvią realybę, kuri skiriasi nuo to, kas vyksta iš tikrųjų ir imame painioti mūsų interpretacijas su objektyvia realybe. Paveikslas, kurį mes sukuriame, nupieštas mūsų pojūčių spalvomis, nėra tiksli tikrovės kopija. Tai, kas yra išorėje, ne visada sutampa su sąmonėje formuojamu paveikslu. Tai reiškia, kad mes nematome objektyvios realybės, mes kiekvienas ją interpretuojame savaip, pagal savo realybės žemėlapį. Todėl kiekvienas turim savo įsitikinimus, savo nuostatas bet kokiais gyvenimo klausimas ir kiekvienas nuoširdžiai tikime, kad mūsų žemėlapis – mūsų sukurtas paveikslas – yra pats teisingiausias. Būtent ENEAGRAMA supažindina su 9 pasaulio suvokimo žemėlapiais, su 9 skirtingomis programomis, 9 apsauginiais mechanizmais, 9 būdais, kaip mes bendraujame su mus supančia aplinka ir su pačiu savimi, atskleidžia, kodėl dažnai mums sunku susikalbėti.
,,Autopiloto“ mechanizmas
Mūsų pasaulio suvokimo žemėlapyje egzistuojančios programos turi ir kitą ypatumą – automatinį veikimą. Jos įsijungia kartu su autopilotu, slepiasi pasąmonėje, dirba foniniu režimu, visada pasiruošusios perimti iniciatyvą, todėl mes dažniausiai net nesuvokiame, kad veikiame vadovaujami šio gudraus psichologinio mechanizmo. Kadangi mes jo nepastebime, tai nieko negalime pakeisti. Daugelis pasaulio saviugdos mokytojų, jų tarpe Ošo, G. Gurdžijevas, apibudina žmogų kaip biologinį robotą, kuris dieną iš dienos gyvena ir veikia nesuvokdamas savo elgesio ir mąstymo priežasčių. Ir kuo ilgiau mes apie tai nesusimąstome, tuo stipriau šis mechanizmas užvaldo mūsų protą, tuo stipresni tampa mūsų įpročiai. Ir mes nieko nebegalime padaryti, kaip tik priimti, vertinti, galvoti, jausti ir veikti pagal šiuos iškreiptus šablonus. Mes imame pastebėti, kad tam tikrose mūsų gyvenimo srityse atsiranda sunkumų, su kuriais nebemokame susitvarkyti. Įsijungęs autopilotas mums brangiai kainuoja. Mes kenčiame. Mes jaučiamės nelaimingi. Mes gyvename nuolatinėje įtampoje. Mes užstringame vienoje vietoje.
ENEAGRAMA labai aiškiai, suprantamai atskleidžia kiekvieno eneatipo psichologinį mechanizmą – motyvaciją ir fiksaciją – kurios verčia mus būtent taip mąstyti, jaustis, elgtis, kaip mes ir jaučiamės, mąstome ir elgiamės. ENEAGRAMA parodo ir paaiškina, kaip ir kodėl kiekvienas iš mūsų įsikabiname į tuos pačius veiksmus (kaip įsijungia autopiloto programa), o juos atlikdami, išgyvename tas pačias reakcijas ir situacijas. Mes pamatome savo elgesio stereotipą, kaip mes aklai tikime, kad jis suteikia mums saugumo jausmą, kaip nekreipiame dėmesio net į tai, kad toks elgesys mus gali liūdinti ar nuvilti. Mums vis atrodo, kad tereikia labiau pasistengti ir mums kažkada vis tiek pavyks turėti tai, ko trokštame. Pavyzdžiui, 6 eneatipas gyvena iliuzijoje, kad gali numatyti bet kokį nemalonumą, todėl labai nerimauja dėl saugumo ir stabilumo. Jie gali tapti per daug atsargūs, todėl praranda ryžtingumą, abejonės paralyžiuoja jų valią ir trukdo veikti. Pirmo eneatipo atstovai gyvena taip, tarsi neturėtų jokių nuodėmių. Dauguma problemų, su kuriomis jie susiduria vadovaudami, būtent ir išplaukia iš perdėtai didelių lūkesčių. Jie dažnai viskuo nepatenkinti, tikėdamiesi idealiai atliktų užduočių, yra reiklūs, neranda galimybės pagirti kitų, todėl aplinkiniai praranda motyvaciją, o jis kenčia nuo įtampos.
Kodėl svarbu suvokti ,,autopilotą“?
Asmenybės tipas (eneatipas), charakteris – tai ta mūsų dalis, kuri atsako už subjektyvų realybės performavimą. Mes mąstome, jaučiame, veikiame savo įprastų šablonų rėmuose. Tam tikra prasme įprotis mus paverčia vergais: mes veikiame autopilotu, pagal jo diktuojamas taisykles. Mūsų subjektyvi realybė labai dažnai neleidžia pamatyti naujų galimybių, nes iškraipo vaizdą. Kad pamatytume jos sukeltus iškraipymus ir pažeidimus, būtina vystyti savyje gebėjimą stebėti save, vystyti dėmesingumą, ,,pagauti“ save veiksme. Kai tik mes suvoksime, kokie filtrai veikia prieš mūsų valią – autopilotu, sugebėsime susilpninti kiekvienam eneatipui būdingus apsaugos būdus ir elgtis bei priimti tuos sprendimus, kurie yra tinkamiausi esamoje situacijoje.
Kas mes bebūtume: moterys, vyrai, vadovai, darbuotojai, tėvai, sutuoktiniai, – ENEAGRAMA suteikia mums neįkainojamas žinias, kurios padeda suprasti mūsų gyvenimo sunkumų priežastis, kad mūsų įprastas pasaulio suvokimo būdas yra tik vienas iš daugybės būdų, atskleidžia mūsų programų veikimo mechanizmą ir moko pastebėti savo mąstymo ir elgesio stereotipus, parodo būdus, kaip išeiti iš šio klaidingo rato, kaip žiūrėti į pasaulį plačiai atmerktomis akimis.
ENEAGRAMA yra ne tik naudingas instrumentas asmenybės vystymuisi ir tobulėjimui, bet taip pat padeda žymiai geriau pagerinti komunikaciją su kitais žmonėmis, vadovauti ir dirbti komandoje, geriau suprasti savo klientus, kolegas ypač, jei jūsų darbas susijęs su žmonėmis. Ne veltui ENEAGRAMĄ vadina išsamiu asmenybės žemėlapiu, kuris atskleidžia jos stipriąsias ir silpnąsias puses, poreikius, baimes ir galimybes. Kol mes nesuprasime savo individualių ypatumų, mes negalėsime išspręsti daugybės savo problemų. ENEAGRAMOS mokymų tikslas: ne pakeisti jūsų asmenybės tipą, kad taptumėte kažkuo kitu, o praturtinti jūsų asmeninį stilių.
Kviečiu į išsamias, gilias ir labai prasmingas ENEAGRAMOS studijas Vilniuje.
Dar taip giliai į save nežiūrėjai!
Straipsnio autorė – Daiva Vietrinienė, Eneagramos trenerė, Eneagramos akademijos įkūrėja Lietuvoje, Geštalto psichoterapijos ir kūno terapijos praktikė, koučingo, verslo vadybos ir komunikacijos specialistė