Manoma, kad Eneagramos simbolis atsirado Babilone prieš 2500 m.pr.m.e. Šiuolaikiniam pasauliui šį Eneagramos simbolį pristate Gregorijus Gurdžijevas, armėnės ir graiko sūnus gimęs 1866 metais (kai kurių šaltinių teigimu 1872 m.) Aleksandropolio mieste netoli Ararato kalno, to meto kultūrinėje kryžkelėje tarp Turkijos, Rusijos, Armėnijos ir Graikijos. Būdamas maždaug dvidešimties metų, jis ėmėsi dvidešimt metų trukusio dvasinio ieškojimo, kuris vedė jį per Egiptą, rytinį Viduržemio jūros regioną, Afganistaną, Turkiją, Centrinę Aziją, Indiją, Tibetą ir Gobio dykumą. Keliaudamas po šventuosius miestus ir šventąsias didžiųjų ir mažesnių religijų vietas, Gurdžijevas troško susipažinti su „nepaprastais žmonėmis“, valdančiais slaptas užmirštų mokslų žinias, arba su slaptaisiais dvasinių brolijų nariais. Gurdžijevas lankėsi vienuolynuose ir Abisinijos uolynų bendrijose, tarp Hindukušo išminčių ir visur, kur tik buvo galima rasti žinių apie žmogų ir visatą. Jis išmokdavo ne tik kalbą, bet ir kiekvieno regiono papročius bei ritualus. Bucharoje ir Afganistane Gurdžijevas buvo išmokytas dervišų sukimosi ir kitų sufijų praktikų. Vėliau jis atsidūrė Dalai Lamos rūmuose Lhasoje ir pasinėrė į Tibeto ritualinę praktiką.
1913 m. G.Gurdžijevas atvyko į Maskvą, kur pradėjo savo ezoterinius mokymus. Po II-ojo pasaulinio karo Gurdžijevas vėl subūrė mokinių grupę Paryžiuje, įkūrė dvasinio vystymosi mokyklą – „Harmoningo žmogaus vystymosi institutą“. Gurdžijevas mirė 1949 m. spalio 29 d.
Teigiama, kad su Eneagramos modeliu jis susipažino centrinėje Azijoje. Tačiau jis niekada atvirai nemokė Eneagramos asmenybių tipų. Jo dėstomas modelis buvo priskiriamas energetiniam modeliui, aprašančiam universalius Visatos įstatymus. Jo tikslas buvo padėti savo studentams suprasti savo vietą visatoje ir gyvenime.
Oskaras Ičazo (1931m.), filosofas iš Bolivijos davė Eneagramai antrąjį gimimą. Jis, kaip ir Gurdžijevas, buvo senosios išminties ieškotojas. 1950 metais jis atrado ryšį tarp simbolio ir asmenybės tipų. Asmenybės tipus jis susiejo su 7 mirtinomis nuodėmėmis (vėliau pridėjo dar dvi – baimę ir apgavystę). Idėja ta, kad nežiūrint į tai, jog žmogus turi visas nuodėmes, viena iš jų pasireiškia dažniausiai.
Vienas pirmųjų O. Ičazo mokinių – žymus amerikiečių psichiatras, geštalto-terapeutas Klaudijo Narancho (1932 m. lapkričio 24 d.) 1970 m. atvežė Eneagramos modelį į Ameriką. Kad įsitikintų šios sistemos tikrumu ir veiksmingumu, jis atliko klinikinius tyrimus ir moksliškai juos pagrindė. Taip atsirado vienas iš labiausiai žinomų visame pasaulyje jo parengtų darbų – tai Eneatipų psichologija, kuri aprašo slaptą individų poelgių motyvaciją, susieta su įkyriais stereotipiniais elgesio modeliais. Sudėtinga argumentuota žmonių tipažų sistema, išdėstyta remiantis giliomis psichiatrijos, psichologijos ir nozologijos (mokslas apie ligų formų klasifikavimą) žiniomis, tapo žymi visame pasaulyje.
Atsirado profesoriaus K. Narancho knygos: ,,Enea-tipologinės asmenybės struktūros“, ,,Charakteris ir neurozės“ ir kt., kuriose jis išsamiai aprašo šią unikalią sistemą. Kartu su eile pasekėjų, Eneagramos pagrindu jis išvystė universalią psichologinę koncepciją. Dabartiniame pavidale ji apjungia daugelio psichologinių mokyklų išdavas ir tyrinėjimus, kurie naudojami su klasikine psichoanalitine diagnostika. Šiuo metu profesorius K. Narancho – visame pasaulyje pripažintas kaip autoritetingas psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras.
1970 metais K. Narancho sukūrė grupę, kurioje dalyviai taikė įvairias praktikas – nuo geštalto terapijos iki meditacijų – siekdami harmonizuoti vidinį pasaulį, sąmoningumą ir asmenybės augimą. Šį seminarų ciklą jis pavadino Seekers After Truth arba ,,Tiesos ieškotojai“. Vėliau programa buvo išplėsta bei papildyta ir tapo garsaus ir unikalaus daugiapakopio seminaro (jame studijuojama ir Eneagrama) ir instituto SAT pagrindu.
Nuo 1980 metų profesorius keliauja po visą pasaulį su savo seminarais ir paskaitomis bei rašo knygas (jų parašęs daugiau nei 20). Jo puslapis: http://www.naranjo-sat.com/
Nuo 2013 metų aš taip pat studijuoju pas K. Narancho SAT programoje.