KONFRONTATORIUS – LYDERIS – NEPRIKLAUSOMAS
Norėdami giliau ir išsamiau pažinti save ir kitus, registruokitės ir dalyvaukite Eneagramos seminaruose. Registracija čia.
Mąstymas ir elgesys
Įkūnija savimi norą būti nepriklausomais ir rūpintis savimi. Tai – stiprūs žmonės, pilni gyvybinės energijos ir entuziazmo, ir pasiruošę viskam, kad pasiektų savo tikslų. Jiems patinka prisiimti atsakomybę ir užimti lyderio poziciją. Jie nori valdyti situaciją, kontroliuoti viską, kas vyksta. Jie bijo, kad jei ne jie, tai juos ims kontroliuoti. O su tuo negali susitaikyti. Koncentruojasi „į šios minutės“ savo poreikių tenkinimą ir į teisingumą. Pajutę neteisybę, priims iššūkį. Jie stovi siena už tuos, kuriuos myli ir bet kokiu momentu pasiruošę už juos pakovoti. Jeigu kas nors kertasi su jų norais, jie gali pasirodyti direktyvūs, pasitikintys, vadina daiktus savo vardais.
Kalba garsiai, vaikšto tvirtu žingsniu, juokiasi arba šaukia, jog juos girdi visi aplinkui. Jie charizmatiški ir kelia įspūdį aplinkiniams. Tai šilti, mylintys žmonės, įsitraukiantys į santykius su kitais žmonėmis ir dažnai labai dosnūs. Reikiamu momentu jie dažnai būna šalia. 8 tipo žmonių imponuojantys pasiekimai slepia didelę širdį, jie saugo kitus ir yra labai atsakingi. Jie gina ir slopina savo pažeidžiamas puses ir baimes, tiki, kad privalo būti stiprūs, gebantys susidoroti su bet kokia situacija. Savo pažeidžiamą pusę jie atskleidžia tiktai tada, kai pajaučia pasitikėjimą. Jiems sunku suprasti žmones, kurie būdami stiprūs nieko nedaro, kad išspręstų savo problemas. Dažnai nenori pasižiūrėti į situaciją oponento akimis. Pasaulį padalina pakankamai kategoriškai – į juoda ir balta, teisinga ir neteisinga. Jie lengvai priima sprendimus. Nekantrūs ir pilni ryžto eiti į priekį, jie užduoda tik vieną klausimą: ,,Kaip sunkiai jie tai galės gauti?“
Gali būti, kad jūs priklausote 8 tipui, jeigu atitinkate sekančius teiginius:
• Man svarbu jausti, kad kontroliuoju savo erdvę ir viską, kas man priklauso.
• Bendraujant man patinka daiktus vadinti savo vardais.
• Man patinka maistas ir gėrimai, kai kyla noras pavalgyti, galiu būti labai nekantrus.
• Esu labai atsakingas, kartais atrodo jog atsakomybę prisiimu už visus.
• Aš neparodau silpnumo ir jaučiu panieką žmonėms, kurie nemoka kontroliuoti savo gyvenimo.
• Aš niekam neleidžiu savęs išnaudoti arba manipuliuoti manimi.
• Aš turiu tendenciją įžvelgti situacijose kraštutinumą: teisinga arba neteisinga, žmogus stiprus arba silpnas – vidurys neegzistuoja.
• Aš gerbiu žmones, kurie gina savo poziciją.
• Man patinka stiprūs išgyvenimai ir jaudulys.
• Aš padarysiu viską, kad apsaugočiau savo artimuosius.
• Aš esu pažeidžiamas ir mylimas, jeigu iš tikrųjų pasitikiu tuo žmogumi.
• Kai pajuntu kokį nors poreikį, noriu nedelsiat jį patenkinti.
• Aš jaučiu didžiulę atsakomybę ir kartais man atrodo, kad visas pasaulis užgulęs mano pečius.
• Aš daug, sunkiai dirbu ir žinau, kaip padaryti darbą iki galo.
• Man svarbu būti nepriklausomu ir pasikliauti tik savimi.
• Aš individualistas ir niekada neprisitaikau.
• Kai aš įeinu į nepažįstamą auditoriją, iš karto pastebiu, kas čia pats stipriausias.
Stresas
Kada aštuntas yra įtakojamas aplinkybių ar jaučia, kad „atsikando daugiau, negali nuryti“ , jame pasireiškia 5 tipo elgesio modeliai – jis atsitraukia, kad įvertintų situaciją, apgalvotų veikimo būdus ir kaip vėl galės kontroliuoti situaciją. Tampa neįprastai tylus, užsidaręs, izoliuojasi nuo žmonių, nes svarbu suprasti, kaip susitvarkyti su problemomis.
Saugumas
Kada jis jaučiasi saugiai ir gali „sudėti ginklus“, jame reiškiasi 2 tipo elgesio modeliai. Vidutiniuose išsivystymo lygiuose gali bandyti siekti, kad artimieji pripažintų ir priimtų jo pagalbą, norėdamas, kad jie nuo jo priklausytų. Sveikuose lygiuose jo paslėpta gera ir kilni širdis atsiveria, tampa labiau emocionalus ir dosnus. Jis labiau pradeda kreipti dėmesį į kitų žmonių poreikius, demonstruoja jiems meilę ir norą padėti be jokių palėptų motyvų.
Motyvacija
Geidulingumas – gauti tai, ko jie nori tiesiog dabar. Tai gali būti: jėga, žmonės, valdžia, maistas, gėrimai, seksas. Bet pirmiausia – kontrolė, nes ji garantuoja jėgą ir nepriklausomybę. Geidulingumas glaudžiai susietas su 8 tipo nekantrumu – tuoj pat patenkinti savo norus.
Fiksacija
Teisingumas – jausmas, kad visi (tame tarpe ir jie) gautų tai, kas jiems priklauso. Neteisybės jausmas, kurį jie išgyvena, verčia juos mobilizuoti savo pyktį ir energiją, ir jų dėka vėl įgyti kontrolės jausmą. Ir nesvarbu, kokią kainą jie už tai turės mokėti. O nesiliaujantys ,,koviniai veiksmai“ juos labai išsekina.
Darbe
Jiems svarbūs rezultatai – patinka kovoti ir laimėti. Jie pilnai įsitraukia į tai, ką daro. Prisiima atsakomybę ir gali būti tikri, kad norimas rezultatas bus pasiektas. Jie gali ginčitis su vadovybe, jeigu mano, kad priimtas neteisingas sprendimas. Jaučia gilią pagarbą stipriems lyderiams ir nori su tokiais dirbti. Būdami vadovais, palaiko ir gina savo pavaldinius, teisingi jų atžvilgiu. Paprastai kelia savo darbuotojams aukštus reikalavimus, bet kartu jais ir rūpinasi. Tikisi, kad kitų duoti pažadai bus ir išpildyti.
Greita priima sprendimus ir nieko nelaukdami juos atlieka. Jie mėgsta nustatyti taisykles ir darbo principus, bet pirmi juos sulaužo, jei tos taisyklės prieštarauja jų asmeniniams interesams. Atvirai reiškia savo nuomonę ir tikisi, kad ją išklausys. Greitai netenka kantrybės, bet ir greitai pamiršta savo pyktį.
Stipriosios pusės ir talentai
Tai aktyvūs, energingi, gebantys priimti sprendimus, puikiai paskirstantys darbinius įsipareigojimus žmonės. Sugeba sukurti efektyvų komandinį darbą ir prisiimti asmeninę atsakomybę. Siekia tikslo ir konkretumo. Svarbiausia – rezultatas. Dažnai atlieka darbus ,,už du“. Aiškiai mato ilgalaikį rezultatą, dėl kurio ir dirba. Patinka naujovės, stengiasi jas įgyvendinti. Dažniausiai užimantys lyderio poziciją. Jų neįmanoma išmušti iš pasirinkto kelio arba dėl kažkieno nuomonės pakeisti jų požiūrį į atliekamą darbą. Spręsdami esamus svarbius klausimus, emocija palieka nuošaly. Drąsiai gins sau artimus žmones, rūpinsis jais ir pakankamai atvirai demonstruos savo simpatiją ar meilę. Savo nuomonę reiškia tiesiai, aiškiai ir tiksliai, nebandydami nieko paslėpti.
Asmeniniai santykiai
Stengiasi kontroliuoti santykius, juos valdyti. Todėl nori dalyvauti visuose sprendimuose, netgi nelabai svarbiuose. Juos labai gąsdina, kad gali juos kontroliuoti, todėl jautriai reaguoja į visas galimas grėsmes jų teritorijai. Jeigu jaučia pasitikėjimą ar saugumą iš savo partnerio pusės, tai atsipalaiduoja, prisileidžia jį arti ir atskleidžia savo jautrias puses, kurias paprastai laiko gyliai paslėpę. Jeigu aštuntukai užsiplieskia, tai partneriui reikia suprasti, kad taip jis išleidžia energiją. Geriau juos išklausyti ir nesiginčyti. Svarbius argumentus geriau jiems pateikti, kai pasikeis jų nuotaika.
Bendraujant su žmonėmis jums gali iškilti sunkumų, nes jūs:
Jūs gąsdinate. Jūsų tiesmukiškumas bendravime, stiprus charakteris ir atkaklumas gali suformuoti gąsdinantį jūsų įvaizdį. Kai jūs norite ką nors pabrėžti, jūs papildomai keliate balsą, pažeidžiate asmeninę kitų žmonių erdvę ir žiūrite tiesiai į akis. Ryžtingumas – tai teigiamas bruožas, ir atvirkščiai – kai jūs gąsdinate aplinkinius.
8 tipo vystymosi kelias:
• Vystyti savyje gebėjimą paprasčiausiai būti dabartyje, nebandyti kontroliuoti situacijos arba imtis atsakomybės.
• Stebėkite save, kai jūs supykstate – ko iš tikrųjų jūs norite, kokių poreikių nepatenkinate.
• Mokykitės mažinti reikalavimus, kuriuos iškeliate sau – kas nutiks jei jų bus mažiau?
• Skirstydami į bloga-gera, pagalvokite, kad teisybė gali turėti daug veidų. Žmogus laikosi savo įsitikinimų, nes galvoja kad jie teisingi.
• Mokykitės iš tikrųjų klausytis ir girdėti kitą žmogų. Pastebėkite, kai jūs norite išsakyti savo nuomonę, vietoj to, kad klausytumėte.
• Pastebėkite iškylanti poreiki tikrinti žmones ir nustatyti draugas tai ar priešas. Paklauskite savęs, ar tikrai geriausia būdas tai suprasti – provokacija. Galbūt provokuodami jūs iššaukiate žmogui baimę ir paleidžiate jo apsaugines reakcijas.
• Kartokite sau: ,,Aukščiausia visatos tiesa pasireiškia visur, kiekvienu momentu“.
Pagrindinė baimė – kad kiti jam pakenks arba kontroliuos, pažeis jo teises.
Įžymūs 8 tipo atstovai:
Ala Pugačiova, G.I. Gurdžieff, Ričard Vagner, Franklin D. Ruzvelt, Vinston Čerčill, Oskar Šindler, Fidel Kastro, Martin Luther King, Michail Gorbačev, Indira Gandhi, Saddam Hussein, Pablo Pikasso, Ernest Hemingvei, Frank Sinatra, Klint Istud, Džak Nikolson, Susan Sarandon, Rassell Krove, Sin Penn, Aleks Boldvin, Donald Tramp, Julius Cezaris, Miki Rurke, Josif Stalin.
Norėdami giliau ir išsamiau pažinti save ir kitus, registruokitės ir dalyvaukite Eneagramos seminaruose. Registracija čia.
Žiūrėkite vebinarą apie eneatipus: VEBINARAI APIE VISUS TIPUS: ŽIŪRĖTI ČIA